Skip to content →

Zbav sa hamblivosti!

Ešte pred tým ako začneme, odbočím. Zaujímajú nás vaše námety na články a tak, ak tu ešte téma, čo vás zaujíma, nebola spracovaná, stačí nám napísať.

Dnes som sa rozhodol napísať nejaký ten článok o slove, ktoré každý z vás určite dobre pozná. Je to HANBLIVOSŤ resp. HANBA. Každý z nás si to už zažil. Tu nepríjemnú situáciu, keď  musíte vystúpiť pred dav ľudí a prehovoriť, no vaša hanba je silnejšia ako vy a neviete vysloviť ani slovo. Alebo keď je potrebné rozoberať témy, pri ktorých sa cítite trápne alebo nepríjemne. Témy, ktoré sa tykajú vášho súkromia a vašej osobnosti. Taktiež aj keď ste s osobou, ktorá vás neskutočne priťahuje a ona si z vás nedajbože spraví srandu. Vtedy to vo vás vznikne a ten odporný a nepríjemný pocit je na svete. Začnete sa červenať, hrdlo sa vám stiahne, pot začne stekať po tvári, všetci na vás pozerajú… No proste hanba.

Ale položme si opäť otázku…

Čo HANBA vlastne je? Veď je to znova iba nejaký nezmysel v našej hlave. Niečo, čo sme si tam sami umelo vytvorili. Opäť niečo, čo neexistuje, nedá sa to chytiť a aj tak nám to robí problémy v našom živote. Jedine čo sa s tým nezmyslom dá robiť, je bojovať proti tomu.

Každý z vás ma svoj pocit hanby úplne niekde inde.

Uvediem príklady napíšem vám par príkladov, ktoré môžu nastať pri balení holky…

Možno sa nájdu medzi vami aj takí, ktorí sa hanbia už pri úplnom začiatku. Prihovoriť sa k nejakej holke, alebo sa s ňou dlhšie rozprávať je pre nich strašná hanba. Sú to väčšinou tí, ktorí kladú veľký dôraz na to, čo si o nich dotyčná osoba pomyslí. Hanbia sa za svoje názory, vieru, presvedčenie, hanbia sa zato akí sú.

Ale máte sa začo hanbiť?

Vysvetlím to veľmi jednoducho. Hanblivý človek je opak sebavedomého človeka. A keďže už všetci viemem aké je sebavedomie pri balení dôležité tak z toho jasne vyplývam že sa našej hanblivosti musíme zbaviť.

Pocit hanby sa vás môže zmocniť aj pri jednoduchých ženských testoch. Taktiež je potrebné ovládať tento ,,stav´´ hanblivosti, pretože bohužiaľ, testom neprejdete. Predstavte si situáciu, že žena vám dá úplne jednoduchý test a povie vám : “” ,,Máš veľké brucho :)” Viete, že by ste na to nemali vôbec emočne reagovať, ale vo vašej hlave to je. Viete, že máte veľké brucho a tak sa začnete cítiť trápne. V hlave vám behajú myšlienky typu: ,,Bože ona to mysli vážne! Som tlstý, nepáčim sa jej, len sa tu strápňujem, hanbím sa za seba.” Začnete sa červenať, triasť, vaše sebavedomie ide veľmi prudko dole a celá interakcia je pokazená. Ma význam sa hanbiť za to, akí ste?

Hanblivosť sa prejavuje aj pri rozoberaní veľmi dôležitých a chúlostivých tém. Chcete napríklad nejakú holku zviesť, ale hanbite sa otvorene hovoriť o sexe. Cítite sa pri tom trápne, červenáte sa, hanbite sa o tom hovoriť. Je to citlivá téma a veľa ľudí sa o nej hanbí rozprávať. Opäť je to ale veľký problém, pretože pri zvádzaní sa musíte prestať hanbiť, nesmiete byť plachý a musíte rozoberať aj tieto témy. Musíte do toho vložiť svoje túžby a nehanbiť sa za ne, aj keď sú aké sú. Nehanbite sa zato aký ste. Ukážte svoju pravú tvar a verte že osoba oproti vám to ocení. Okrem toho, ak jej neukážete, že ju vnímate aj sexuálne, môže vás brať len ako kamaráta a vyskončíte vo friendzone.

Taktiež som už videl, že niekto sa hanbí baliť ženu v prostredí, kde sú jeho kamaráti. Kamaráti, ktorí sa naňho pozerajú a smejú sa z toho, že za tou babou vlastne šiel. Hanbia sa ju pobozkať, lebo skupina kamarátov začne hulákať a smiať sa.

V prvom rade kašlite na ,,kamarátov´´. Väčšinou to robia iba kvôli závisti, že oni nemajú dostatočné gule na to ísť za tou holkou a nechcú dopriať šťastie aj vám. Nájdite si pravých kamarátov, ktorí namiesto vysmievania sa, vás podporia, poprípade vám povedia čo ste robili zle. Alebo si jednoducho svoju vyvolenú odtiahnite niekde do súkromia.

Veľa ľudí reaguje na hanblivosť tak, že sa nepríjemným situáciám, kde môžu tento pocit zažiť radšej začnú vyhýbať. Nechcú sa hanbiť a preto radšej zvolia ľahšiu cestu a do takýchto situácii sa radšej nepúšťajú. Ale uvedomme si, že toto nie je riešenie, je to len odkladanie problému, ktorý vás aj tak raz dostane.

Som toho názoru, že problémy sú tu nato aby sa riešili.

Prekonajte svoju hanbu. Buďte sebavedomý a snažte sa osobnostne rásť. Hanblivosť berte ako nejakú reťaz, ktorá vás drží pri zemi a nedovolí vám rozvíjať svoju osobnosť. Braní vám nielen pri balení žien, ale aj pri životnom úspechu. Hanblivosť vám braní žiť. Opakujem, nehanbite sa zato aký ste, nehanbite sa za svoje túžby, názory, presvedčenia.

Porazte hanblivosť!!! Bojujte s ňou!!!

Ale ako?

Tu je menši návod:

V prvom rade musíte sami zistiť, čo je váš  tzv. spúšťač hanby. Musíte vedieť pri ktorých situáciách sa cítite trápne, hanbite sa, červenáte. Každý máme svoj pocit hanby niekde inde, niekto sa hanbí prihovoriť, iný prejaviť svoje túžby, názory, iný rozprávať sa na určité témy, ktoré sa tykajú jeho súkromia, niekto sa dokonca môže hanbiť pri sexe.

Opakujem ešte raz, je to len vo vašej hlave. A jediným riešením, ako sa hanbe postaviť je, vystavovať sa situáciám pri ktorých sa cítite trápne čo najčastejšie…

Napríklad hanbite sa rozprávať o sexe, jedine čo vám pomôže je, keď budete rozprávať iba o tom. Sadnite si s osobou ktorej dôverujete a bavte sa s ňou otvorene o sexe. Možno sa budete cítiť trápne, ale ako pri strachu aj tu sa ta hanblivosť bude otupovať a otupovať, až vám rozprávanie o sexe nebude robiť problém a príde vám to prirodzené. Ďalšia dôležitá vec je, že si musíte uvedomiť, že HANBA nie je nič hmotne a pocit hanby sa dá ovládať, ale iba pomocou práce na myšlienkových pochodoch vo svojej hlave.

Bližšie opisy, ako na to, nájdete napríklad v dandyho knihe, alebo na seminári.

Nezabudnite, že najlepší budete iba keď bude trénovať. Nikto sa nestane skvelým baličom zo dňa na deň. Sú to hodiny a hodiny práce so svojou osobnosťou, odhaľovaním chýb a pracovaním na ich zlepšení. Skúmajte svoje chovanie, načúvajte okoliu, odstraňujte chyby a pracujte na sebe.

Pre dnes je to všetko.

Published in Myseľ a Úspech Zoznamovanie sa